محاسبات یا رایانش توزیع شده چیست؟

رایانش توزیع‌شده

محاسبات یا رایانش توزیع‌شده یک زمینه از علوم رایانه است، که در آن به سیستم‌های توزیع‌شده پرداخته می‌شود. یک سیستم توزیع‌شده از چندین رایانه خودکار تشکیل شده که توسط یک شبکه رایانه‌ای با هم دیگر در ارتباط اند. کامپیوترها با هم ارتباط برقرار می‌کنند تا به یک هدف مشترک برسند. یک برنامه کامپیوتری که در یک سیستم توزیع‌شده اجرا می‌شود، یک برنامه توزیع‌شده نامیده می‌شود و به فرآیند نوشتن چنین برنامه‌هایی برنامه نویسی توزیع‌شده اطلاق می‌شود. رایانش توزیع‌شده همچنین به استفاده از سیستم‌های توزیع‌شده برای حل مسائل محاسباتی اطلاق می‌شود. در رایانش توزیع‌شده یک مسئله به وظایف مختلف تقسیم می‌شود که هر کدام از آن‌ها توسط یک کامپیوتر یا بیشتر حل می‌شود. این وظایف از طریق ارسال پیام با یکدیگر در ارتباط هستند.

کلمه توزیع‌شده در اصطلاحات «سیستم‌های توزیع‌شده» و «برنامه نویسی توزیع‌شده» و «الگوریتم توزیع‌شده» در واقع به شبکه‌های کامپیوتری ای اطلاق می‌شود که در آن کامپیوتر‌های شخصی به طور فیزیکی در برخی مناطق جغرافیایی توزیع می‌شوند.

رایانش توزیع‌شده یا توزیع‌یافته به دسته‌ای از محاسبات رایانه‌ای اطلاق می‌شود که در آن دو، یا معمولاً چند کامپیوتر از طریق یک شبکه رایانه‌ای به هم متصل شده و با استفاده از یک الگوریتم موازی بار محاسباتی مابین آن‌ها توزیع می‌شود.

در همه موارد نمی‌توان از این روش استفاده کرد، تکلیفی که می‌خواهیم از طریق محاسبات توزیع‌شده انجام گیرد باید قابلیت تقسیم شدن به چند تکه کوچک‌تر را داشته باشد. جستجو از جمله تکالیفی است که بالاترین موفقیت را در محاسبات توزیع‌شده دارد.

برگرفته از ویکی پدیا

برای دانلود مقاله های معتبر مرتبط با محاسبات یا رایانش توزیع شده به وب سایت ایران سای – مرجع علمی فنی مهندسی مراجعه نمایید.

با تشکر

 

 

/ 1 نظر / 63 بازدید
افشین

با سلام و سپاس از شما بخاطر مطالب زیبای وبلاگتان، من وبلاگی دررابطه با عکاسی دارم و درکنار آن کسب درآمد اینترنتی که اگرمایل بودید روزی ده دقیقه بازدید داشته باشید و واریز آنی دستمزدتان را مشاهده کنید. تازه شروع کردم و تا حالا بد نبوده، عضو شوید و قیمت دستمزدها برحسب دقایقی که فعالیت می کنید را ببینید.ضمناً در ازای هر بازدیدکننده از وبلاگتان هم دریافتی (واریز به حسابتان) خواهید داشت. خلاصه ما را هم دعا کنید.